Neapstrīdami – matemātika ir viens no grūtākajiem priekšmetiem, taču tā sevī slēpj daudz aizraujoša un ikdienas dzīvē noderīga! Matemātika ir zinātne, kas pēta sakarības. Matemātika kā zinātne ir ļoti plašs jēdziens. Cilvēkam nākas sastapties ar matemātiku visās savas dzīves sfērās, ar aritmētiku - sadzīvē, skaitot visādus priekšmetus (naudu u.c.), ar ģeometriju - veidojot dzīvei nepieciešamos apstākļus (būvējot ēkas u.c.).
„ Matemātika ir alfabēts, ar kuru Dievs ir uzrakstījis Visumu"
/Galileo Galilejs/
VAI TU ZINI, CIK “MAKSĀ” CILVĒKS?
“Cilvēks ir līdzīgs daļskaitlim, kuram skaitītājā ir tas, kas viņš patiesība ir, bet saucējā – tas, ko viņš par sevi domā. Jo lielāks saucējs, jo mazāka daļa.” /Ļevs Tolstojs/
VIENA CILVĒKA ĶERMENIS SASTĀV NO:
33 kg skābekļa
9 kg oglekļa
5 kg ūdeņraža
1,5 kg slāpekļa
800 g kalcija
500 g fosfora
180 g kālija
130 g sēra
80 g nātrija
80 g hlora
25 g magnija
4 g dzelzs
0,02 g joda
Niecīgā daudzumā cilvēkā ir varš, cinks, kobalts, litijs, stroncijs, alumīnijs, silīcijs, svins, arsēns.
APRĒĶINI RĀDA, KA CILVĒKS “MAKSĀ” 250 EIRO…
FRAKTĀLIS – kas tas par “zvēru?” :)
Fraktālis ir ĢEOMETRISKA FIGŪRA, kura sastāv no vairākām daļām, kas ir līdzīgas visai figūrai kopumā. Var teikt, ka fraktāļiem piemīt pašlīdzība. Fraktāļus var iegūt, atkārtoti dalot kādu figūru vai virsmu aizvien sīkākās daļās.
Dabā daudziem objektiem ir fraktāļveida uzbūve: krasta līnijai, koku zariem, mākoņiem, plaušu alveolu sazarojumam, utt. Daži no tiem līdzinās īstiem mākslas darbiem!
Kā raudzīties uz pasauli no cita skatu punkta? IR ARĪ “CITA ĢEOMETRIJA”?
ELIPTISKĀ ĢEOMETRIJA — ģeometrija uz virsmas ar pozitīvu liekuma rādiusu. Šajā ģeometrijā trijstūra leņķu summa ir lielāka par 180˚. Taisnes ir galīgas. Un nav paralēlu taišņu! Vienkāršākais eliptiskas ģeometrijas modelis ir sfēra, kur līnijas ir "lielie apļi" (piemēram, ekvatora vai meridiāni uz zemeslodes), un tiek apzīmēti pretēji punkti (saukti pretpodālie punkti). Lūk, tas ir arī viens no reālās projekcijas plaknes standarta modeļiem:
HIPERBOLISKĀ ĢEOMETRIJA - ģeometrija uz virsmas ar negatīvu liekuma rādiusu.
Tās ir dabas komandas ar smalki veidotām formām, no salātu un sēņu kārtajām virsmām līdz jūras lodes frillētajām svārkām un krāšņajiem koraļļu viļņiem.
Šie organismi ir bioloģiskās izpausmes, ko mēs saucam par hiperbolisku ģeometriju, alternatīvu eiklīda ģeometrijai, ko mēs mācāmies skolā, kas ietver līnijas, formas un leņķus uz līdzenas virsmas vai plaknes. Hiperboliskā ģeometrijā plakne ne vienmēr ir tik plakana.
TOMĒR, KAUT ARĪ DABA IR BIJUSI AR HIPERBOLISKĀM FORMĀM SIMTIEM MILJONU GADU GARUMĀ, MATEMĀTIĶI PAVADĪJA SIMTIEM GADU, CENŠOTIES PIERĀDĪT, KA ŠĀDAS STRUKTŪRAS NAV IESPĒJAMS.
Taču šie centieni noveda pie sapratnes, ka hiperboliskā ģeometrija ir loģiski pamatota. Un TAS SAVUKĀRT NOVEDA PIE REVOLŪCIJAS, KAS RADĪJA TĀDU MATEMĀTIKU, KAS TAGAD IR VISPĀRĒJĀS RELATIVITĀTES PAMATĀ, un tādējādi arī Visuma struktūru.
Adītas sfēras ar mīnuszīmi veido skaistas figūras. 2013. gada Ginesa rekordu grāmatā ir atvēlēta vieta latviešu matemātiķes Dainas Taimiņas veikumam. Viņa pasaules pārsteidzošāko sasniegumu krājumā iekļuvusi ar savu hiperbolisko plakņu tamborējumu.
KĀDS IR SKAISTUMA KODS?
Senatnē to uzskatīja par dievišķu un tam piedēvēja maģiskas un mītiskas īpašības. To turēja dziļā noslēpumā un greizsirdīgi sargāja no neiesvētītajiem slepenajās zināšanās. Pitagors to sauca par DIEVIŠĶU PROPORCIJU, Leonardo da Vinči – par ZELTA GRIEZUMU. To dēvē arī par SKAISTUMA KODU. Cilvēkus, kurus uzskatām par skaistiem, ir noteiktas proporcijas, kas ļoti tuvas šim skaitlim.
Attālums no cilvēka plaukstas beigām līdz elkonim dalīts ar attālumu no pirkstu galiem līdz plaukstas beigām ir apmēram 1.62. Vari pamērīt sevi!
Informāciju sastādīja un atlasīja RTV matemātikas skolotāja Inese Siņavska
Izmantotie foto: google.com dzīlēs
Mācoties Rīgas Tālmācības vidusskolā noskaidrosi un iemācīsies, kā matemātiku pielietot savā ikdienā.
Iepazīsties ar jaunajiem vidusskolas komplektiem ŠEIT
Lai pieteiktos mācībām AIZPILDI PIETEIKUMU TE